Konular

Faydalı Linkler


« DİYET YAPANLARIN UYMASI GEREKEN ÖNEMLİ HUSUSLAR | Anasayfa | GEÇMİŞ NAMAZLARIN KAZASI KILINABİLİR Mİ? »

ZAYIFLAMAK İSTEYENLERİN BİLMESİ GEREKEN BAZI ÖNEMLİ BİLGİLER

By admin | Ocak 2, 2009

 ZAYIFLAMAK İSTEYENLERİN BİLMESİ GEREKEN BAZI ÖNEMLİ BİLGİLER 

Zayıflamanın Aşamaları Açıklamalar
Bilgi sahibi olun 
 1. Beslenme ne demektir? Yeterli ve Dengeli Beslenme; yaş, cins fiziksel aktivite göz önüne alınarak vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli besinlerin yeterli ve dengeli olarak alınmasıdır. Besin öğeleri yeterince alınamıyorsa “yetersiz beslenme” besin öğelerinin bazısının az bazısının çok olarak alınmasına da “dengesiz beslenme” denir. Zayıflamaya çalışan kişi diyet yapayım derken yetersiz ya da dengesiz beslenmeye kalkarsa bu onun için zararlı olacaktır. Bu yüzden diyet yapanlar yeterli ve dengeli beslenme ilkesinden vazgeçmeden bilinçli bir şekilde zayıflamaya çalışmalıdır.
 2. Besin öğeleri nelerdir?  Besin öğeleri; Karbonhidratlar, Yağlar, Proteinler, Mineraller, Vitaminler ve Su olmak üzere 6 tanedir. Kilo vermek isteyenler bunların ne olduğunu bilmeli ve bilinçli bir şekilde diyet yapmalıdırlar.
  1. Karbonhidratlar; vücudun enerjisisini sağlayan , asit ve baz dengesinin korunmasında da faydası olan besin şekerleridir. Günlük diyetteki enerjinin % 50 si Karbonhidratlardan alınmalıdır. Ancak çay şekeri ve unlu nişastalı gıdalardan daha çok, sebze ve meyvelerden şeker alınmaya çalışılmalıdır. Mümkün mertebe şekeri lifli gıdalardan (Tahıllar, Meyveler, Sebzeler, Kuru Baklağiller)alırsak hem zararsız şeker almış hem de kabızlığın önlenmesi, kötü kolesterolün düşürülmesi gibi faydalar elde etmiş oluruz.
  2. Yağlar; En çok enerji veren besin öğeleridir. Vücuttaki Görevleri; enerji sağlamak ve mide boşalmasını geciktirmektir. Günlük diyetin % 25 i yağlardan alınmalıdır. Diyette çok aşırı yağ tüketilmemelidir. Sağlıklı bir kişide üçte bir doymuş yağ (Tereyağı, İç yağı, Kuyruk yağı, Katı margarinler) , üçte bir tekli doymamış yağ(Zeytinyağı fındıkyağı), üçte bir çoklu doymamış yağ (Ayçiçeği, Mısır, Soya yağı) tüketilmelidir. (Kolesterol hastalarında doymuş yağlar tüketilmemelidir.) Etlerin, Tavuk etlerinin, Süt ve Yumurtanında yağ içerdiği unutulmamalıdır.
  3. Proteinler; dokuların yapımı ve onarımı için, enzimlerin ve hormonların yapımı için, savunma mekanizması için gerekli olan hücrenin yapı taşıdır. Diyette % 10-15 proteinler alınmalıdır. Protein az alınırsa büyümede olumsuz etkiler ortaya çıkar, fazla alınırsa karaciğer veya böbrek zarar görebilir. Zayıflamaya çalışanlar hayvansal kaynaklı proteinleri az tüketmeli, bitkisel kaynaklı proteinleri daha çok tüketmelidir. (%60 Bitkisel—%40 Hayvansal) Kolesterol hastaları hayvansal kaynaklı proteinleri alırken dikkat etmelidir. Çünkü onlarda kendilerine zararlı olan yağlarda bulunmaktadır. Proteinlerin vücutta zor sindirildiği unutulmamalıdır.
  4. Mineraller; İnsanın % 4 ü minerallerden oluşmaktadır. Bunlar vücuttaki birçok şey için gereklidir. Mesela Demir, kanın en önemli maddesi olan mineraldir ki kandaki oksijenin taşınmasından sorumludur. Ette bol miktarda demir bulunmaktadır. Kemikler için Kalsiyum lazımdır. Süt ve Yoğurtta bol miktarda Kalsiyum bulunmaktadır. Meyvelerde, Sebzelerde de bol miktarda farklı mineraller bulunmaktadır.  Bu yüzden diyette bunlar mutlaka alınmalıdır.
  5. Vitaminler; Vücudun korunmasında ve onarılmasında çok önemli görevleri vardır. Vitaminler sebze ve meyvelerden alınmalıdır. Bazı diyetlerde yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda yeterli vitamin alınamamakta ve daha sık hastalığa yakalanma riski ortaya çıkmaktadır. BU YÜZDEN ZAYIFLAMA DİYETİ YAPANLARA, MULTİVİTAMİN ve MİNERAL DESTEĞİ YAPILMASINDA FAYDA VARDIR.
  6. Su; vücudun suyunun %10 u yitirildiğinde hayati tehlike ortaya çıkabilir. Vücuttan toksinlerin atılmasını ve vücut ısısının korunmasını sağlar. Günde yaklaşık 2,5 lt alınmalıdır. Eğer diyette protein ve tuz alımı yüksekse su da daha fazla alınmalıdır. Karbonhidrat fazla olursa su kaybı azalır.
 3. Temel besin grupları nelerdir?Besin grupları 4 grup ta incelenebilir.
  1. grup; Süt, yoğurt, peynir…vb süt ve süt ürünleri (Protein+Vitamin+Mineral)
  2. grup; Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklağiller (Fasulye, Nohut, Bakla, Mercimek) (Protein+Vitamin)
  3. grup; Sebze(Domates, salatalık, patlıcan, biber, patates, soğan, ıspanak, havuç,marul) ve Meyve (Elma, portakal, mandalin, limon, ayva,kavun, karpuz) (Çok az Karbonhidrat+Vitamin)
  4. Tahıl ve Tarım ürünleri (Buğday, Mısır, Pirinç, Makarna, Bulgur) (Protein+Karbonhidrat+Vitamin) Dikkat kalorileri çok fazla
 4. Günde kaç öğün yenilmelidir? Zayıflamak isteyenlerin en çok yaptıkları hatalardan biri de öğün atlamalarıdır. Halbuki öğün atlandığında metabolizma hızı düşeceğinden enerji harcaması düşer. Kişi daha çok acıkıp daha çok yediğinde de şişmanlık ortaya çıkar. Bunu önlemek için en az 3 öğün mutlaka yenilmelidir. Hatta zayıflamak isteyenler ara öğünlerle sayıyı 6 ya çıkartabilirler.
 5. Şişmanlığın çeşitleri nelerdir? Şişmanlık üstte ise Android(Elma tipli), Kalça ve Uyluklardaysa Jinoid Tip (Armut tip) olmak üzere 2 türlüdür. Bel/Kalça Erkeklerde 1, kadınlarda ise 0.85 üzerinde şişmanlık vardır. Erkeklerde 1 den yukarısında K.K.H ve HT oluşabilir. Özellikle Elma Tipli olanlar zayıflamalıdırlar.
 6. Şişmanlığın nedenleri nelerdir? Alınan kalorinin harcanan kaloriden daha fazla olması sonucunda şişmanlık oluşur. Bunun nedenleri şunlardır; Soyaçekim, hormonal sebepler (Tiroid azlığı,  hipofiz,böbreküstü, Pankeas ve Cinsiyet hormonları), Ruhsal ve psikolojik sebepler(Heyecan, sıkıntı, Endişe anında bazı kişiler bir şeyler yer) yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı, yaşın ilerlemesi, cinsiyet olarak kadınlarda daha fazla kilo alımı olur.
 7. Yanlış beslenme alışkanlıkları nelerdir? Öğün atlamak, Hızlı yemek, TV ye bakarken yada kitap okurken yemek…vb
 8. Şişmanlık sonucu hangi hastalıklar oluşur? Şişmanlık sonucu kolesterol ve trigliserit yükselmesi, Ht gibi kalp ve damar hastalıkları, Kan dolaşımı yavaşlar, uyku hali artar, nefes darlığı gelişir. Şeker hastalığı, Karaciğer yağlanması, Gut hastalığı… vb gibi endokrin ve metabolik bozukluklar oluşur. Bütün bunların yanında varis ve fıtık gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir.  Şişmanlık sonucunda; Safra taşı oluşumu, safra kesesi iltihabı, deri enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, bazı kanser riskleri…vb de oluşabilir.
 9. Her şekilde kilo verilmesi sağlıklı mıdır? Hayır çok hızlı kilo verilmesi sonucunda vücuttan su ve kas kaybı gelişebilir. Su kaybı hayati bir tehlike ortaya çıkartabilir. Bu yüzden kişi zayıflarken az az fakat sağlıklı zayıflamaya çalışmalıdır. Böylelikle kas ve suyu değil şişmanlığa yol açan yağ dokusunu kaybetmiş olur.
 10. Diyete hedefiniz ne olmalıdır? En azından BKİ nin üst sınırına gelmeye çalışılmalı, Sağlıklı ve dengeli olmalı, Tekrar kilo almaya yol açmamalı
 11. Zayıflamada sadece diyete mi önem vermek gerekir? Hayır! Diyetle beraber egzersizinde çok önemi var. Zayıflamak isteyenler mutlaka egzersiz yapmalı. Mümkünse bol bol yürümeye çalışmalıdır.
 12. Kime ne kadar kalori gerekiyor? Hareketsiz bayanlar ve yaşlılar (1,600 Kalori) Çocuklar, genç kızlar, aktif bayanlar ve hareketsiz erkekler (2,200 Kalori), Genç erkek çocukları, aktif erkekler ve çok aktif kadınlar  (2,800 Kalori) Kişiler tam olmasa da genel olarak bu sınıflandırmaya bağlı olarak diyete başlayabilir. Örnek olarak Günlük kalori ihtiyacı 1.600 olan bir kişi zayıflamak için 1400-1500 kalorilik diyet listesine uyarak zayıflayabilir.
Kendinizi tanıyın  Niçin kilo almışsınız? Yukarıdaki açıklamalara dikkat ederek niçin kilo aldığınızı az çok tespit edebilirsiniz. Yapmaya çalışacağınız diyette bu sebebe yönelik eksiklerinizi gidermelisiniz. Daha önce diyet yapmış ve başarısız olmuşsanız mutlaka onda da bu eksikliklerinizi gidermemişsiniz.  
Niyet edin  Kendinizi kandırmayın. Şişmansanız benim kilom iyi ben ondan memnunum diyerek gerçeklerden kaçmayın. Şişmanlığın sonuçlarını ve zayıflamak için diğer sebeplerinizi gözden geçirip zayıflamaya niyet edin.
Motive olun  Zayıflamak çok kolay değil, şişman kişiler zaman zaman diyetle zayıflamaya çalışır genelde de başarılı olamazlar. Bu sebeple de zayıflamaya çalışmazlar.  Bizim tavsiyemiz şişmanların çırılçıplak bir şekilde ayna karşısına geçmeleri ve kendi vucutlarına aynada bakmalarıdır. Kişi bunu yaptığında büyük olasılıkla zayıflamaya motive olacaktır. Ayrıca giyemediği elbiseleri, ilerde karşılaşacağı sağlık sorunlarını…vb düşünerek zayıflamaya çalışmalıdır. Kendi kendine zararlı alışkanlıklarını bıraktığında ödüller vermeli ve eş ve arkadaşlarından da destek almalıdır. Motivasyon için gerektiğinde grup çalışması da yapılabilir.
Plan Yapın  Hatalı zayıflama diyetlerinden uzak durun

 1. Moda diyetlerden
 2. Mucize diyetlerden
 3. Tek tip besinlerle yapılan diyetlerden
 4. Şok diyetlerden
 5. Sürekli yapılamayacak diyetlerden (3 günlük, 7 günlük diyetler gibi)
 6. Çok pahalı diyetlerden
 7. Bilinçsizce yapılan diyetlerden
 8. Doktor kontrolünde olmadan yapılan diyetlerden

 Kendinize dengeli ve sağlıklı bir diyet programı bulmaya çalışın. Ve unutmayın ki uzun sürede zayıflamak çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden ayda 3-5 kilo gibi sağlıksız ve başarılamadığında motivasyon kaybına yol açacak ulaşılamaz hedefler yerine, kolay aşılabilir hedefler konulmalıdır. Sağlıklı olan bir diyette kişi mümkünse ayda en fazla bir kilo vermelidir.

Ve başlayın  Gerçekçi ve aşılabilir hedefler koyarak zayıflamaya başlayın
Kendinizi Kandırmayın Günlük yediklerinizi mutlaka kaydedeceksiniz. Hatta hatta çok küçük denilebilecek bir şey bile mutlaka kayda alınmalıdır. Ancak böyle bir yazmayla kişinin yanlış yeme alışkanlıkları önlenebilir. Yoksa abur cuburu yer, öğünlerde de aç kalarak diyet yaptığınızı sanarsınız.
Sabredin ve zorluklarla mücadele edin. Zayıflama sanıldığı kadar kolay değildir. Yıllarca kazanılan zararlı ve yanlış beslenme alışkanlıklarını terk etmeniz çok da kolay olmayacaktır. Motivasyonunuzu gözden geçirip “ne olursa olsun zayıflayacağım” diyerek yola devam edin.  Uzun süreceğini unutmayın. Bazen ilk haftada kilo verilmez, bazen ilk haftada verilir sonradan durur, bazen de belki bir hafta öncesinden az fazla çıkabilir. Bunlar olabilecek şeyler, kilo verme ciddi bir iştir. Ve uzun sürecektir bu asla unutulmamalı. Ve olumlu sonuca bakıp hatalar tekrar edilmemeli, olumsuz sonuca bakıp diyet bırakılmamalı…
Tavsiyelere uyun Haftada bir defa aynı terazide, aynı ağırlıktaki elbiselerle, sabah aç karnına kahvaltıdan önce tartılarak durum gözden geçirilmelidir. (Adet öncesinde biraz farklılık olabilir, bu dikkate alınmamalıdır.)
Gerekirse bir grup çalışmasına dahil olun. Gerekirse bir zayıflama merkezine başvurarak bir diyetisyen gözetiminde zayıflamaya çalışın. Kişinin fiziksel (Yaş, boy,ağırlık, BKİ, İdeal ağırlık, Ne kadar düşecek, mesleği, eğitimi,Çevre şartları, günlük fiziksel aktiviteleri), sağlık durumu (sağlık sorunu varmı, kullandığı ilaçlar, çiğneme sorunu var mı), ailesel(Medeni hali, Ailede başka şişman var mı, misafir alma sıklığı, yermeği kim pişiriyor) özellikleri araştırılır. Kişiye gerekli eğitim verilir. Daha sonra da eğitim programına uyup uymadığı kontrol edilir.
Daha sonra sürdürün  Zayıflama diyetlerinde sadece amaç zayıflamak değil, zayıflama sonucu oluşan ideal kiloyu korumaya çalışmaktır. Birçok zayıflama diyetinde kişi önceleri kilo verir ve ideal kilosuna ulaşır. Ancak daha sonra, hatalı davranışlarını terk etmemiş olduğu için eski kilosuna hatta daha fazlasına ulaşır ve başarısız olur.

Topics: 5-SORULARA CEVAPLAR |

8 Responses to “ZAYIFLAMAK İSTEYENLERİN BİLMESİ GEREKEN BAZI ÖNEMLİ BİLGİLER”

 1. Carl Says:
  Ocak 27th, 2015 at 6:56 pm

  < a href = “http://wp.songsquad.ru/?p=19&lol= sweetheart@catchy.soak“>.< / a >…

  ñïñ!!…

 2. Jonathan Says:
  Ocak 27th, 2015 at 10:36 pm

  < a href = “http://org.artistmart.ru/?p=24&lol= woodyard@equanimity.immemorial“>.< / a >…

  tnx for info!!…

 3. Russell Says:
  Ocak 28th, 2015 at 10:49 pm

  < a href = “http://cat.artiststream.ru/?p=45&lol= gilborn@fingers.wlib“>.< / a >…

  ñïñ!…

 4. victor Says:
  Şubat 1st, 2015 at 8:21 pm

  < a href = “http://poison.soundtracksong.ru/?p=28&lol= inholdings@dwindled.moldboard“>.< / a >…

  tnx for info….

 5. Clyde Says:
  Şubat 3rd, 2015 at 10:14 am

  < a href = “http://uk.mp3work.ru/?p=13&lol= frothingham@reporter.flapped“>.< / a >…

  good….

 6. David Says:
  Şubat 12th, 2015 at 11:51 pm

  < a href = “http://org.mp3craft.ru/?p=9&lol= excelsior@putains.rap“>.< / a >…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 7. Elmer Says:
  Şubat 13th, 2015 at 10:34 pm

  < a href = “http://wp.mp3optic.ru/?p=43&lol= flirtation@cerebral.stupidity“>.< / a >…

  ñïñ….

 8. 1gg2ee Says:
  Eylül 8th, 2016 at 7:20 am

  tf55dd…

  over@the.counter.viagra” rel=”nofollow”>.…

Comments