Konular

Faydalı Linkler


« SAİD NURSİ DİN İSTİSMARCISI MIDIR? | Anasayfa | İSLAM DİNİNDE KUTSAL GECELER VARMI? »

GEÇMİŞ NAMAZLARIN KAZASI KILINABİLİR Mİ?

By admin | Ekim 29, 2013

İslam dininde, geçmiş namazların kazasını kılma diye birşey yoktur. Kur’an-ı Kerim’de salat’ın/namazın önemini açıklayan birçok ayet olmasına rağmen, geçmiş namazların kılınması gerektiğine dair bir tane bile ayet hatta bir tane işaret bile yoktur…. 

 

Bakın Kur’an-ı Kerim’e orucun kazası açık ve net olarak belirtilmiştir. Namazın kazası belirtilmemiştir. Allah’ın kitabına önyargısız ve pazarlıksız teslim olanlar için bu cevap yeterlidir. Yani dinimizde geçmiş namazların kazası kılınamaz….

Hz Peygamberin Kur’an’a göre yaşama anlamındaki Kur’an merkezli ameli tevatür yaygın uygulamalarında da (yani bizim anladığımız sünnet anlayışında da) böyle bir uygulama yoktur. Yani ne Peygamberimiz, ne de sahabeler geçmiş namazların kazasını kılmamıştır. Bakın sonradan müslüman olmuş sahabelere, onların içinde geçmiş kaza namazlarını kılan olmuş mu?

 

Hadisler konusundaki düşüncelerimi az çok bilen okurlarım; hadislere kesinlikle güvenmediğimi ve asla onların Peygambere aidiyyetini kabul etmediğimi bilirler. Ama buna ragmen iddia ediyorum, bu uyduruk hadislerin içinde bile geçmiş namazların kazasının kılındığına dair hiçbir örnek yoktur. Gelenekçiler, ellerindeki, çeşitli sebepler yüzünden (uyku gibi, savaş gibi) bir vaktin namazının geçirilmesiyle ilgili örnekler verip, kendilerinin anladığı manada 5-10 sene kılınmayan namazların kılınabileceğini iddia ederler…. Dikkat ederseniz bu hadisleri % 100 doğru kabul etsek bile, bu hadislerden geçmiş namazların kaza edilebileceği sonucu kesinlikle çıkmayacaktır…Böyle birşeye insanların inanmasının sebebi Kur’an’a ve Kur’an merkezli sünnete bilmeksizin muhalefet etmiş atalarına insanların araştırmaksızın uymalarıdır. Sadece bu örnek bile atalar dini mensuplarının “Allah’ın indirdiğine uyun” emri karşısındaki tutumlarını göstermeye yetecektir.

 

Sonuç olarak; Allah’ın dininde geçmiş namazların kazası yoktur. Uydurulmuş atalar dinine göre, fıkıh kitaplarında ve ilmihallerde de yazıldığı gibi geçmiş namazların kazası kılınabilir. Yani; Allah’ın kitabına uyana göre geçmiş namazların kazası yoktur, mezhebi kitaplara ve ilmihallere uyanlara göre geçmiş namazların kazası vardır.

Topics: --a--Tartışmalı Sorular, 5-SORULARA CEVAPLAR |

4 Responses to “GEÇMİŞ NAMAZLARIN KAZASI KILINABİLİR Mİ?”

 1. corey Says:
  Şubat 6th, 2015 at 2:45 pm

  < a href = “http://catalog.artistical.ru/?p=16&lol= felonious@wiped.tearle“>.< / a >…

  thank you!…

 2. Jamie Says:
  Şubat 11th, 2015 at 6:51 am

  < a href = “http://excellent.82p.ru/?p=10&lol= disturbing@receptionist.piersee“>.< / a >…

  thanks for information!…

 3. Melvin Says:
  Şubat 11th, 2015 at 7:27 am

  < a href = “http://cn.mp3technica.ru/?p=32&lol= partlows@egregiously.worshiped“>.< / a >…

  ñïñ çà èíôó!!…

 4. ted Says:
  Şubat 12th, 2015 at 3:37 pm

  < a href = “http://gov.agelyrics.ru/?p=20&lol= katies@operable.edgertons“>.< / a >…

  ñïàñèáî….

Comments