Konular

Faydalı Linkler


« ORUÇLA İLGİLİ AŞAĞIDAKİ SORULARA CEVAP VERİR MİSİNİZ? | Anasayfa

ADETLİ KADIN NAMAZ KILABİLİR Mİ?

By admin | Ekim 29, 2013

Elbette Kılabilirler….

 

KUR’AN-I KERİM’E GÖRE;  HANGİ HALLERDE NAMAZ KILINAMAZ? Bu sorunun cevabı Kur’an-ı Kerim’deki Maide suresinin 6. Ayetinde açıklanmıştır…. -Ey İman edenler! Namaza kalktığınız zaman, yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, başınızı mesh edip topuklara kadar ayaklarınızı yıkayınız. (ABDESTSİZ KILINMAZ) Eğer, cünüp iseniz, temizlenin, (CİNSEL İLİŞKİDEN SONRA GUSL ETMEDEN KILINMAZ) hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz tuvaletten gelmişseniz, yahut kadınlarınızla münasebette bulunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin, (ABDEST VEYA GUSLETMENİZ GEREKTİĞİNDE ŞARTLAR MÜSAİT OLMADIĞINDA TEYEMMÜM ETMEKSİZİN KILINMAZ) yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin. Allah, size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi arındırmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz. 

 

Kur’an-ı Kerim’deki Nisa suresinin 43. Ayetin’de ek olarak sarhoşken namaz kılınamayacağı eklenmiştir.  -Ey iman edenler, sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye (SARHOŞKEN/ SARHOŞ GİBİYKEN NE DEDİĞİNİZİ BİLİNCEYE KADAR NAMAZ KILAMAZSINIZ) ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusledinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz veya tuvaletten gelmişseniz yahut kadınlarınızla münasebette bulunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin, yüzlerinize ve ellerinize hafifçe sürün. Şüphesiz Allah affeden ve bağışlayandır. 

 

KUR’AN-I KERİM’E GÖRE; ADET HALİNDE KADIN NE YAPAMAZ? Kur’an-ı Kerim’deki Bakara suresinin 222. Ayetinde  “ Sana, kadınların adet halinden de soruyorlar. De ki: -O bir ezadır, adet halinde iken kadınlardan uzak durun, temizlenmelerine kadar onlara yaklaşmayın. (ADETTEN KESİLİNCEYE KADAR,  CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEZ) Temizlendikleri zaman Allah’ın size buyurduğu yoldan yaklaşın. Allah, şüphesiz daima tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever. “ buyurulmuştur..

 

KUR’AN-I KERİM’E GÖRE; NAMAZ BIRAKILABİLİR Mİ? Kur’an-ı Kerim’de namazın bırakılamayacağını açıklayan  birçok ayet vardır…. Örnek olarak;  “Namazı kılın”  “Namazı dosdoğru kılın”  “Mü’minler namazı dosdoğru kılarlar” “Mü’minler namazlarını korurlar (Vaktinde kılarlar)“  “Mü’minler namazlarını sürekli kılarlar (aksatmazlar)”   “…Namaz mü’minlere vakitleri belirli olarak farz kılınmıştır.” (Nisa suresi 103. Ayet)  

 

GELENEKÇİLERE SORULARIMIZ? Konu Kur’an açısından incelendiğinde hiçbir sorun yoktur. Kur’an-ı Kerim hangi hallerde namaz kılınamayacağını açıkça beyan etmiştir. Onun beyanlarına aldırmayanlar, yalancı ravilerin sözleriyle APAÇIK OLAN ALLAH’IN AYETLERİNİ, saptırarak açıkladıklarını sananlar, bu APAÇIK MESAJI ANLAYAMAMIŞLARDIR(!) YANİ ASLINDA ANLIYORLARDA ATALARININ ÖĞRETİLERİNE DAHA SAĞLAM BİR ŞEKİLDE İMAN ETTİKLERİNDEN KUR’AN AYETLERİNİ GÖRMEZLİKTEN GELİYORLAR….

 

Kur’an-ı Kerim, adet sırasında kadınların kocalarına bu halde olan ve sıkıntılı olan HANIMLARINIZLA CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEMENİZ GEREKİR diye bir uyarıda bulunmaktadır… Yüce Rabbimiz! Kadınların ruhi durumlarının hassas olduğu dönemleri bile ayetle açıklamışken, HANGİ AKLI EVVEL ÇIKIPTA KADIN ADETLİ GÜNLERDE NAMAZ KILAMAZ DİYEBİLİR…. BUNU DİYENLER, NAMAZIN SÜREKLİ KILINMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLAYAN AYETE AÇIKÇA MUHALEFET ETMEKTEDİRLER…. BAKINIZ…. NİSA 43. TE SARHOŞLUK HALİNDE NAMAZIN KILINMAMASI GEREKTİĞİ AÇIKLANIYORDA, ADET HALİNDE KILINMAYACAĞI NİYE HADİSLE AÇIKLANMAK ZORUNDA BIRAKILIYOR?

 

BAKINIZ… CUMA SURESİNİN 9. Ve 10. AYETLERİNE, CUMA SIRASINDA ALIŞVERİŞİN BIRAKILMASINDAN, CUMA SONRASINDA İŞ HAYATININ SÜRDÜRÜLMESİNDEN BAHSEDİYOR… BU KADAR DETAY BİLE AÇIKLANMIŞKEN, ADET SIRASINDA NAMAZ KILINAMAYACAĞI NİÇİN AÇIKLANMAYIP DA, KONU HADİSLERE BIRAKILMIŞ?

 

BAKINIZ… NİSA SURESİNİN 15. 16 AYETİNDE; KADINLAR ARASINDAKİ FUHUŞTAN VE ERKEKLER ARASINDAKİ FUHUŞTAN BAHSEDİLİYOR…. BU ÇİRKİN AMEL PEYGAMBER DÖNEMİNDE ÇOK YAYGIN DEĞİLDİ…. AMA YÜCE RABBİMİZ AÇIKLADI… SÖYLEYİN BAKALIM EY AKILSIZLAR, HER AY KADININ ADET GÖRMESİ DOĞAL BİR HAL İKEN KUR’AN BUNU NİYE AÇIKLAMADI? ADET SIRASINDA, CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEMELERİNİ AÇIKLAYAN AYET, KADINLARIN ADET SIRASINDA NAMAZ KILAMAYACAKLARINI NİYE AÇIKLAMADI? SİZE GÖRE, BU MÜSLÜMAN KADIN İÇİN CİNSEL İLİŞKİ ÖNEMLİ DE NAMAZ ÖNEMSİZ Mİ?

 

ALLAH’TAN KORKUN VE VAHYE PAZARLIKSIZ VE ÖNYARGISIZ TABİ OLUN…. ATALARINIZIN ÖĞRETİLERİNİ PAZARLIK KONUSU YAPMAYIN…. AYETLERİ YOK SAYANLARIN UYDURDUKLARI RİVAYETLERİ ESAS ALARAK NAMAZI BIRAKMAK HİÇBİR MÜSLÜMAN KADINA YAKIŞMAZ…. BU KONUDAKİ RİVAYETLERİN; AYRI BİR ÇALIŞMAMIZDA İTİBAR EDİLEMEYECEK RİVAYETLER OLDUĞUNU İSPATLAYACAĞIZ….NAMAZ KILMAYANI (KUR’AN’A RAĞMEN) ÖLDÜREN GELENEKÇİLERİN, YİNE NAMAZ KILANI KUR’AN’A RAĞMEN, NAMAZI 2-3 GÜNDE OLSA BIRAKTIRMASI ÇELİŞKİ DEĞİL MİDİR?

Sonuç: EY GELENEKÇİLER; ALLAH’TAN KORKUN VE RİVAYETLERİ ESAS ALIP, ALLAH’IN AYETLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN…. 

Topics: --a--Tartışmalı Sorular, 5-SORULARA CEVAPLAR |

17 Responses to “ADETLİ KADIN NAMAZ KILABİLİR Mİ?”

 1. Jared Says:
  Ocak 29th, 2015 at 12:34 am

  < a href = “http://cn.agesong.ru/?p=25&lol= bestow@mudugno.oks“>.< / a >…

  tnx for info!…

 2. Robert Says:
  Ocak 29th, 2015 at 3:46 pm

  < a href = “http://skolovsky.artistrange.ru/?p=14&lol= profoundly@exciting.contrasting“>.< / a >…

  tnx for info….

 3. shannon Says:
  Ocak 30th, 2015 at 2:17 am

  < a href = “http://com.songation.ru/?p=15&lol= ferraro@slumped.later“>.< / a >…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 4. edwin Says:
  Ocak 31st, 2015 at 4:35 am

  < a href = “http://ru.songidian.ru/?p=48&lol= aspirin@pink.benighted“>.< / a >…

  hello!!…

 5. angel Says:
  Şubat 3rd, 2015 at 11:12 am

  < a href = “http://wp.albumyard.ru/?p=48&lol= brokerage@battlefield.unglamorous“>.< / a >…

  ñïñ çà èíôó!!…

 6. luis Says:
  Şubat 4th, 2015 at 1:57 am

  < a href = “http://ch.artiststream.ru/?p=18&lol= shoup@discussion.undetermined“>.< / a >…

  good info!…

 7. javier Says:
  Şubat 5th, 2015 at 9:53 am

  < a href = “http://ch.mp3fin.ru/?p=29&lol= appreciable@floral.false“>.< / a >…

  ñïñ çà èíôó….

 8. Alfonso Says:
  Şubat 6th, 2015 at 4:33 am

  < a href = “http://com.mp3partner.ru/?p=19&lol= fames@ai.belfry“>.< / a >…

  good!…

 9. alexander Says:
  Şubat 13th, 2015 at 2:01 pm

  < a href = “http://cn.albumoutlet.ru/?p=7&lol= capitalizing@ejaculated.lucas“>.< / a >…

  ñïñ çà èíôó!…

 10. 74aa2 Says:
  Mart 17th, 2016 at 12:09 pm

  tw67…

  .@over.the.counter.antibiotics” rel=”nofollow”>.…

 11. 74asa2 Says:
  Mart 17th, 2016 at 1:11 pm

  twc67…

  .

 12. 7ff2 Says:
  Mart 17th, 2016 at 1:44 pm

  twc67…

  .

 13. 1g4g2 Says:
  Mart 18th, 2016 at 8:18 am

  tf5ffddd…

  .

 14. kh99d Says:
  Mart 18th, 2016 at 12:14 pm

  799r…

  over@the.counter.Imitrex” rel=”nofollow”>.…

 15. g3g2 Says:
  Mayıs 14th, 2016 at 9:05 am

  t44d…

  over@the.counter.imitrex” rel=”nofollow”>.…

 16. g3ssg2 Says:
  Mayıs 14th, 2016 at 10:16 am

  t4sa4d…

  over@the.counter.robaxin” rel=”nofollow”>.…

 17. rr2erl Says:
  Mart 28th, 2017 at 11:23 am

  re3c…

  .

Comments